Korzyści umowy o otwartych granicach

W roku 2007 Rzeczpospolita Polska spełniła warunki przystąpienia do układu z Schengen. Dziś oczywista jest dla nas możliwość wolnego poruszania się po rozmaitych państwach należących do układu, w większości będą to państwa WE.

Swoboda ta kojarzy nam się głównie z wakacyjnymi wyjazdami do znanych kurortów w europie, na przykład w Grecji, Francji lub w Hiszpanii.

Sprawdź też

uzyskać odszkodowanie za odwołany lot?

problemy techniczne
Oprawcowane przez: Anton Strogonoff
Na podstawie: http://www.flickr.com
Z uwagi na wygodę oraz sprawność loty samolotem są coraz bardziej powszechne. Jednak, jak to we wszystkich środkach lokomocji zdarza się, lot może zostać odwołany. Na szczęście w wspomnianej okoliczności podróżującemu przypadają szczególne uprawnienia.


Jednak taki rodzaj wyjazdów to tylko nieduży wycinek możliwość jakie daje przytoczony układ. Jedną z podstawowych korzyści przynależenia do Wspólnoty Europejskiej jest opcja osiedlenia się w opcjonalnym państwie czy założenia przedsiębiorstwa - również w dowolnym państwie Unii. Obywatele Rzeczypospolitej mogą również podejmować pracę w pozostałych państwach UE.

walizka
Oprawcowane przez: http://www.sxc.hu
Na podstawie: http://www.sxc.hu
By jednak takowe swobodne przemieszczanie się obywateli było możliwe potrzebne jest utworzenie właściwej łączności. Wiemy że najprościej jest stworzyć podobne stałe, międzynarodowe połączenia między państwami bezpośrednio z sobą sąsiadującymi. Albowiem naszym najogromniejszym oraz zarazem najbliższym sąsiadem we Wspólnocie Europejskiej są Niemcy, trudno się dziwić że to dokładnie w powyższym kierunku najwięcej|jest stałych linii komunikacyjnych. Wystarczy przykładowo wpisać w wyszukiwarkę hasło: busy do Niemiec Dolny Śląsk, a otrzymamy kilkaset ofert, np. taką - ta firma.

Firmy transportowe to poważny pracodawca w regionie - samo wpisanie wyrażenia przewozy przewozy do Niemiec Wrocław do Niemiec Jelenia Góra przynosi 189 tys. wyników. Jak widać to dość znaczny sektor pracy. Gdy się jeszcze do tego doda pracę w jednostkach współpracujących - warsztatach samochodowych itd. rodzi się całkiem spora branża gospodarki, co jest istotne ponieważ podatki od tychże przedsiębiorstw stanowią znaczący czynnik budżetu gmin.

Zarazem wolny przepływ ludzi i towarów do Niemiec jest bardzo pożądany dla nich samych. Bliskie historyczne związki Dolnego Śląska z Niemcami upraszczają przeprowadzanie wspólnych interesów. Obywatele przygranicznych miejscowości pracują po niemieckiej stronie granicy, co wpływa dodatnio na rozwój gospodarczy Niemiec ze względu na to, że płacą oni w Niemczech daniny bezpośrednie takie jak VAT. Po naszej zaś stronie powstają punkty handlowe z ofertą skierowaną do Niemców.
22/05/30, 15:09
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.