Niesamowity weekend w stolicy Małopolski, czyli które miejsca powinniśmy koniecznie zwiedzić

O tym, że Kraków jest bardzo urokliwy nie trzeba nikomu mówić. Mnogość zabytków, małe uliczki, kawiarnie, muzea tworzą niezapomniany charakter tego miejsca. To tu tworzyli najwspanialsi artyści oraz poeci. Warto wybrać się w podróż ich śladem, aby jeszcze lepiej poznać stolicę Małopolski.

rynek w Krakowie
Kraków słynie z zamku Wawel. To w nim kiedyś decydowały się losy naszego kraju. Pochowano tam wielu królów. Są wśród nich między innymi: Jan III Sobieski, Stefan Batory, Józef Poniatowski, Michał Korybut Wiśniowiecki, Tadeusz Kościuszko i koronowane głowy z dynastii Jagiellonów i Wazów. Zamek Królewski na Wawelu zachwyca swoją niesamowitą architekturą. Łączy w sobie kilka stylów, do których zaliczamy: renesans, barok oraz klasycyzm. Wspaniały jest dziedziniec z krużgankami, brama wjazdowa, wieże, katedra. Miłośników sztuki zadowoli ogromna liczba przeróżnych dzieł sztuki. Jeżeli spędzamy czas w Krakowie, to na Wawel zarezerwujmy sobie co najmniej pół dnia. Warto! Nie zapominajmy także o Rynku Głównym z Sukiennicami oraz Kościele Mariackim. W Sukiennicach będziemy mogli nabyć wspaniałe pamiątki z Krakowa, a wśród nich różnobarwne korale, obrazy, torebki, figurki, niesamowitą biżuterię, jedyne w swoim rodzaju fotografie Krakowa oraz dużo więcej. W Kościele Mariackim będziemy mogli przede wszystkim posłuchać słynnego hejnału. Zobaczymy również słynny ołtarz Wita Stwosza, a także zapalimy świeczkę w specjalnej intencji, bardzo ważnej dla nas bądź naszych bliskich.


Sprawdź też

Zwiedzaj zabytkowe miasta w Polsce

Nysa
Polska słynie na arenie międzynarodowej ze wspaniałej, bogatej w zabytki architektury. Turyści z zachodu niezwykle chętnie odwiedzają miasta niezwykłe pod względem architektonicznym, do tego rodzaju miejsc zalicza się chociażby Kraków ze słynnym na cały świat zamkiem na Wawelu, Wrocław z jego piękną architekturą sakralną i wspaniałym rynkiem czy Toruń, w którym można obejrzeć cenione na całym świecie stare miasto. Wszystkie te miasta, są jednak jednymi z najbardziej rozległych w Polsce. Wiele wspaniałych okazów architektury znajduje się w niewielkich miejscowościach, znajdujących się gdzieś w zakątkach Polski.

zabytki w Krakowie
Oprawcowane przez: Jonas Van den Eynde
Na podstawie: http://www.flickr.com
Na rynku będziemy mogli również przysiąść na chwilę, by zjeść coś dobrego w okolicznych restauracjach. Trzeba skosztować słynne grzane wino. Na drogę weźmy krakowskie obwarzanki. Ich smak jest niesamowity! Na naszej liście obiektów do zobaczenia muszą znaleźć się jeszcze: Barbakan, baszty, zabytkowe kamienice i kamieniczki, Uniwersytet Jagielloński, Collegium Maius, Nową Hutę, itp. Koniecznie zobaczmy niekwestionowany symbol miasta, czyli smoka, ziejącego ogniem! Jest w pobliżu Wawelu. Zdjęcie z nim to absolutna konieczność! Najlepiej w chwili, gdy z jego paszczy buchają płomienie.

Czas aktywnie spędzony w Krakowie będziemy pamiętać niezwykle długo. Aby mieć w domu choć namiastkę tego wyjątkowego klimatu, kupmy pamiątki z Krakowa . Mogą to być stare fotografie z Krakowa, magnes ze Smokiem Wawelskim, pocztówki z panoramą Rynku Głównego lub kilka zdjęć. Z pewnością wywołają szczerzy uśmiech na naszych twarzach i sprawią, iż znowu zapragniemy udać się do Krakowa.
20/09/05, 08:16
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.