W jaki sposób możemy w dzisiejszych czasach uczyć się o historii współczesnej - krótki poradnik po płytach i książkach wojskowych

Nie tracąc otuchy

Nawet po tylu latkach, horrendalne wspomnienia z Powstania Warszawskiego nadal egzystują w umysłach dużej grupy, zwłaszcza tych, którzy przetrwali te okropności w Warszawie. Młode pokolenia tego nie odgadną, mogą jedynie zerknąć na mundury ilustrowana encyklopedia. Należy tu też wspomnieć o osobach zamkniętych w gettach przez nazistowskiego dowódcę Adolfa Hitlera.


warszawa
Oprawcowane przez: Vladimir Yaitskiy
Na podstawie: http://www.flickr.com
Te getta były siedzibą dla prawie 500 tysięcy Żydów konających z głodu i chorób, aby zaznajomić ich historie należałoby o tym dowiedzieć się nieco więcej. Pokoje były pełne ludzi spragnionych oraz głodnych, wyczekujących na chleb za jaki oddawali biżuterię i wiele innych rzeczy. Jedynym promykiem otuchy było właśnie to, że kiedyś to się zmieni, czego słowem są liczne najpiękniejsze wiersze i piosenki które powstały w tamtych okresach (). Sfrustrowani w tych strapieniach w gettach; niektórzy faceci, kobiety i dzieci zebrali się by zbuntować się przeciw hitlerowcom. Ten akt tajnej odwagi doprowadził do powstania Żydowskiej Organizacji Bojowej.

Ten akt śmiałości można zauważyć dodatkowo w świetle faktu, że zbuntowani obywatele byli to przeciętni ludzie, jednak gotowi walczyć z każdym z wykwalifikowanych wojaków. Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 18 stycznia 1943 roku oraz jego kluczowym celem było usunięcie Niemców z miasta i doprowadzenie do oswobodzenia Warszawy przed dojściem Armii Radzieckiej.
 
warszawa zamek na wodzie
Oprawcowane przez: Radek Kołakowski
Na podstawie: http://www.flickr.com
Powstał plan warszawa i okolice miały być ochronione wspólnymi siłami Polaków oraz Żydów. Dla Niemców, był to wyłącznie kolejny dzień dręczenia tych mieszkańców. Nie spodziewali się przewrotu. Hitlerowcy byli zaszokowani, a wielu pozostało rannych. Powstanie spowodowało czasowe wycofanie hitlerowców. Bunt ten dostarczył Warszawiakom nadzieję oraz na tą cześć zaistniały liczne filmy, muzyczny plyty czy literatura upamiętniająca bitne wyczyny tamtych lat. Jakiś czas temu do kin dotarły także lokalne produkcje, które choć w małym stopniu obrazują to, co przeżyli ludzie biorący uczestnictwo w tym wszystkim. Niemniej jednak jest to tylko namiastka.


Nie możemy o tym zapomnieć. Niech to będzie żywy obraz w pamięci. Zobacz:
 
20/12/05, 09:40
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.