Rodzime art deco to nurt o wielu twarzach.

Mimo, że art deco, jako kierunek w sztuce rozkręcało się w wielu państwach jednocześnie, to metropolią jego był Paryż. W tamtym miejscu funkcjonowali czołowi orędownicy ruchu i powstawały niesłychanie interesujące obrazy i akty.
art deco
Oprawcowane przez: Ross Dunn
Na podstawie: http://www.flickr.com
W latach 20. i 30. XX wieku art deco opanowało niemalże każdą dziedzinę istnienia człowieka. Kierunek ten panował nie tylko w malarstwie, jako obrazy i akty, architekturze, lecz również we wzornictwie przemysłowym, zdobień pomieszczeń i modzie. Nurt art déco był przeciwdziałaniem na secesję, wyrazem sprzeciwu w stosunku do regularnego dla sztuki secesyjnej braku formy przestrzennej. Już w secesji pojawił się trend planowania masowych wyrobów seryjnych, ale dopiero w okresie art déco podjęto się bardziej nowoczesnego projektowania, z myślą o użyciu i wpływie przedmiotu na człowieka.

Sprawdź też

Już wkrótce czas świąt

Rozświetlmy sobie i naszym gościom święta
Oprawcowane przez: www.sxc.hu
Na podstawie: www.sxc.hu
Już niedługo Boże Narodzenie jedne z najbardziej uroczystych świąt w roku. Jest to czas, kiedy poświęcamy więcej czasu własnej rodzinie, bliskim. Zapominamy wówczas na chwilę o powszednich zmartwieniach, krzywdach, urazach. Do tych świąt bardzo długo i starannie się przygotowujemy. Robimy, czy też kupujemy przykładowo rozmaite dekoracje bożonarodzeniowe.


Było to działanie świadome, próba stworzenia stylu w sztuce na wzorzec odrębnych stylów, jednakże wybiegającego w przyszłość i wypatrującego wyrazu dla nowoczesności wytwórczości taśmowej. Twórcy art déco przykładali również wielką wagę do doskonałego zrealizowania obiektu użytkowego, nie mogły być zatem tanie, ani dostępne dla dużej klienteli. Polskie art déco charakteryzuje się klasycyzującym zgeometryzowaniem i dążeniem do pospolitego charakteryzowania modeli, poszukiwaniem piękna w funkcji obiektu użytkowego i jasności przekazu w rycinie, lub malarstwie.

Obrazy i akty charakteryzowała dynamiczna kolorystyka. Apogeum sławy art déco wypadał na lata 20 poprzedniego wieku, a w latach 30. art déco stopniowo ustępował na rzecz nowego stylu. Najbardziej znaną twórczynią art déco jest Tamara Łempicka. Jej obrazy i akty są szykowne, dokładnie wykończone, stworzone w oparciu o bryły geometryczne, wizualizujące zazwyczaj wykwintne, mniej, reklama nowy sącz więcej rozebrane kobiety.


Polskie art deco to styl o wielu twarzach. To czas przepychu, wyrafinowanej klasy i opętańczej zabawy. Czas art deco, styl międzywojnia, ogarnął cały glob i każde obszary rzemiosła, od malarstwa i rzeźby, po architekturę, ozdoby wnętrz, modę, obraz filmowy i zdjęcia. Był to czas wielkich przekształceń w każdej dziedzinie życia.
21/10/24, 07:23
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.