Letni ekwipunek turystyczny

Na każdą wędrówkę należy wyekwipować się stosownie do pory roku, stopnia trudności trasy jak też jej całkowitej długości. Latem, podczas ładnej pogody, wymagane będzie obuwie z karbowaną podeszwą (na przykład sandały Crocs) i wiatrówka.

górska wycieczka
Oprawcowane przez: Christian Jiménez
Na podstawie: http://www.flickr.com
Przy chłodniejszej pogodzie, czy przy wejściach na szczyty konieczny będzie sweter, nakrycie głowy, troszkę pożywienia i odpowiednia ilość napoju. Tenisówki nie ochronią nóg przed urazami w terenie skalnym, zwłaszcza w ruchomych, miałkich piarżyskach. Bez odpowiednich butów zdołamy zatem odbywać tylko przechadzki w osadach czy w ich bezpośrednim otoczeniu.

Sprawdź też

Podstawowy ekwipunek na górskie wycieczki czyli co warto ze sobą zabrać, aby wędrowanie było bezpieczne i przyjemne.

Wycieczka w góry
Oprawcowane przez: sxc.hu
Na podstawie: http://sxc.hu
Jedną z popularniejszych form aktywnego wypoczynku są wędrówki po górach. O ich popularności bardzo dobrze świadczą szlaki, na jakich przy ładnej pogodzie da się zobaczyć naprawdę dużo wielbicieli tej aktywności. Jednak wybierając się nawet na prosty szlak przy pięknej pogodzie pamiętać należy, że idzie się w góry, jakie niekiedy mogą być mało przewidywalne. A tymczasem bardziej nieprzewidywalni są niektórzy turyści, bo to co czasem się widzi na szlakach niekiedy naprawdę przeraża.


Najsporzej urazów w Tatrach spowodowanych jest przez noszenie nienależytego obuwia, poślizgnięcie na wilgotnych skałach, zranienie dolnych kończyn przez uderzenie w trakcie przechodzenia przez usypiska skalne, skręcenie stawów.

Intrygują Cię dalsze wątki na ten temat? To fenomenalnie, gdyż z chęcią przygotowaliśmy dla Ciebie dalsze zbliżone wpisy.

Upadek po takowym zranieniu, w spadzistym, eksponowanym terenie może mieć dosyć poważne następstwa.

Nie mniej ważna może być ochrona przed chłodem, wysiłek w czasie wchodzenia wyczerpuje wiele energii. Jej stratę człowiek odczuwa jako osłabienie i chłód. Zapobiegać temu stanowi należy poprzez noszenie ciepłego ubrania jak też przyjmowanie właściwej ilości pokarmów oraz napojów. Człowiek wycieńczony a także wychłodzony nie ma zręczności koniecznych do czynienia gwałtownych, niemiarowych ruchów, które wymusza stromy, kamienny teren. Łatwo wtedy utracić równowagę, trudniej może być tłumić obciążenia powstające przy schodzeniu oraz zwiększa się możliwość urazu - sprawdź.

rowerzysta w górach
Oprawcowane przez: Eli Christman
Na podstawie: http://www.flickr.com
Częstym błędem podróżników jest nie branie pod uwagę możliwości gwałtownej zmiany aury.http://eccoholiday.com/kraj/grecja/ - tu -W górach wszystkie przewidywania są jedynie orientacyjne, natomiast pogoda może radykalnie zmienić się w ciągu kilku minut. Nawet jeśli prognoza nie przewiduje opadów, zaś poranek jest ładny i ciepły musimy być za każdym razem na nie przygotowani. Przed wyjazdem odwiedź sklep turystyczny w celu kupna niezbędnych akcesoriów. Nie zapomnij o zabraniu z sobą lekarstw, szczególnie służących do zatamowania upływu krwi. Możesz ochronić w tenże sposób życie swoje lub innych. Warto posiadać z sobą telefon komórkowy, żeby móc szybko zawiadomić Służbę Ratowniczą, jeżeli będziemy ofiarą czy obserwatorem wypadku.
21/05/19, 13:48
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.