Dokładne przygotowanie książki do wydruku może być gwarancją jej powodzenia na rynku wydawniczym

Mało kto ma szansę, aby spełniać w praktyce swoje marzenia z dzieciństwa. Jednym z takich marzeń jest zostanie sławnym pisarzem. Opisane plany przeważnie pozostają tylko w sferze marzeń, jeśli mamy jednak sposobność ich zrealizowania - jak przykładowo w tym przypadku napisaną książkę w biurku - korzystnie jest podejść do tego w odpowiedni sposób.

książki
Oprawcowane przez: irondsd
Na podstawie: http://www.flickr.com
Tym, co zwykle spędza sen z powiek zaczynającym twórcom jest kwestia, czy ich książka zostanie wydana. Aby tak się stało po pierwsze musi ona zostać zaakceptowana przez wydawcę. Kolejnym niezwykle ważnym krokiem jest zrobienie kosztorysu wydawniczego. Książki to bowiem nie tylko same słowa - tak samo istotne są doznania estetyczne płynące z ich czytania – za to właśnie płacimy. Uogólniając można stwierdzić, że kosztorys wydawniczy to szereg kroków, których finałem jest ukazanie się książki na rynku.

Nierzadko można spotkać się z zagadnieniem, z jakiego powodu występujące w sprzedaży książki są tak drogie. Jest to efekt między innymi tego, że sporo kosztuje ich wydanie. Nakłady ponoszone przez wydawcę muszą następnie zostać odrobione w ten sposób, aby mógł on uniknąć strat. Na przygotowanie książki do wydrukowania, jak wzmiankowano już wyżej, składa się dużo rozmaitych etapów. Przede wszystkim należy pamiętać o pracach edytorskich (ekstra źródła na libron.pl). Na skutek edycji tekstu książka, którą kupujemy w księgarni powinna, przynajmniej teoretycznie, być pozbawiona pomyłek. Dotyczy to braków zarówno technicznych, jak i związanych ze składnią słów.

regały z książkami
Oprawcowane przez: Spiro Bolos
Na podstawie: http://www.flickr.com
Ostatnimi czasy coraz powszechniej można zauważyć tendencję do upiększania stron w książkach, nie tylko tych, jakie przeznaczone są dla najmłodszych odbiorców. Możemy więc zadać pytanie czy sygnalizuje to specyficzną manierę powracania do początków książek, czy tylko ma za zadanie przyciągnięcie czytelników? Na pewno wpływa jednocześnie na zwiększenie kosztów publikacji książek. Zbliżona sytuacja ma miejsce w przypadku pozycji naukowych, od których zazwyczaj wręcz oczekuje się estetycznych rysunków czy zdjęć, oraz odpowiedniej jakości papieru, co także wpływa na podniesienie kosztów (więcej: ).

Podsumowując można więc powiedzieć, że wydawanie książek to ciągła walka między oczekiwaniami estetycznymi odbiorców a kwestiami dyktowanymi kosztorysem.
19/03/02, 02:46
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.