Kurorty na Dolnym Śląsku

Jednym z najpopularniejszych uzdrowisk w naszej ojczyźnie do końca II Wojny Światowej był kurort niemiecki. Jak to bywa na Dolnym Śląsku historia ta jest zawiła, ale przez to ogromnie interesująca. Polanica-Zdrój przez znaczną część swojego istnienia była wsią, najpierw przynależącą do książąt śląskich a następnie właścicielami wsi byli Jezuici.


Hotel SPA Villa Alina w Polanicy Zdroju
Oprawcowane przez: www.villaalina.pl
Na podstawie: www.villaalina.pl
O znajdujących się w otoczeniu wsi kwaśnych źródłach wiedziano już w szesnastym wieku, a więc w okresie kiedy władali wsią Jezuici. Wzmiankowano o nich w opisie Ziemi Kłodzkiej, niemniej jednak nie były one stosowane do kuracji. Z notacji wynika że była ta woda obiektem handlu.

Zwrotem dla miejscowości był rok kalendarzowy 1873, to jest rok połączenia Niemiec. Od tego czasu osada Polanica-Zdrój została kurortem. W trzy dekady później kuracjusz mógł przebierać spośród dziesiątki hoteli ulubiony hotel Polanica Zdrój (zobacz szczegóły). Z początkiem XX w. miejscowość lecznicza "przeżywa" swe "złote czasy". Dzięki skutecznej reklamie podróże do Polanicy-Zdrój zrobiły się bardzo popularne.

Obecnie oceń jamajka z niemiec ten tekst, który jest niezwykle zajmujący. Zrób to już teraz! Zobaczysz, że rzeczywiście trzeba to zrobić!

W 1933 roku zostaje wydany informator w polskim języku dla kuracjuszy. Podobna sytuacja trwała do Drugiej Wojny. Uzdrowisko zyskało międzynarodową popularność. Po II Wojnie miejscowość otrzymała prawa miejskie.

Współcześnie Polanica-Zdrój oferuje turyście nieźle rozwiniętą sieć szlaków pieszej turystyki. Możemy spacerując nimi podziwiać drzewa świerkowe jak też młode, sadzone celowo lasy bukowe. Ze względu na swe położenie w Kotlinie Kłodzkiej, Polanica-Zdrój to wyśmienite miejsce dla odpoczynku tak weekendowego jak i letniego. Gościem kurortu była m.in. pisarka Maria Dąbrowska.

Podgórski klimat jest szczególnie sprzyjający tym z nas którzy usiłują rzucić palenie lub borykają się z chorobami układu oddechowo.

Masz spory kłopot z odszukaniem efektywnego rozwiązania Twego problemu? Na pewno skutecznie może pomóc Ci ta strona (http://www.kasprowicza13.pl/).

Warto przeto projektując wakacyjne wojaże wpisać w wyszukiwarkę frazę: hotel Polanica Zdrój. Interesujące jest to, że kurort jest prekursorem w dziedzinie chirurgii plastycznej. Stanął tu pierwszy w Polsce szpital o owej specjalizacji (na www pełna oferta hotelu w Polanicy Zdrój).

Następną nowinką - tym razem lingwistyczną - jest spór językowy tyczący się nazwy owej miejscowości. Mianowicie do 1925 roku niemiecka nazwa wioski pisana była z omyłką ortograficzną "Zdrój-Polanica", na odwrót niż jest to uniwersalnie przyjęte.
19/09/20, 07:31
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.