Każdy z nas pewnie pamięta ogromną powódź z 1997 roku, która nawiedziła południe naszej ojczyzny

Od tej strasznej powodzi minęło już ponad 20 lat. Powinniśmy się przyjrzeć, jak teraz Polska zabezpiecza się na podobną ewentualność.


W Polsce jest spora ilość rzek i jezior.




Berlin
Oprawcowane przez: Eli Duke
Na podstawie: http://www.flickr.com


spływ
Oprawcowane przez: Events Bali Discovery
Na podstawie: http://www.flickr.com


Jest ich naprawdę dużo.

Koniecznie zerknij tu - to naprawdę okazja dla każdego miłośnika tematu, który w tym artykule prezentujemy. Ta wiadomość na pewno da ci do myślenia.

W czasie wiosennych roztopów, kiedy z gór schodzi masa wody, to nawet nieduże potoczki, które dopiero co przed kilkoma godzinami dało się przeskoczyć, nagle okazują się być szybkimi i szerokimi rzekami. Gdy woda wychodzi z brzegów, to jest to potężny żywioł. Wtedy nie można się przed nią schować. Zalewa wszystko, a ludzie w mgnieniu oka tracą majątki całego życia. Zatem będąc krajem narażonym na powodzie, musimy im zapobiegać, jak tylko się da. Dlatego często spotykanym elementem rodzimego krajobrazu są już groble. Każdy z nas widział je chociaż raz w życiu, ale nie zdaje sobie sprawy z tego, że tak się nazywają. Grobla jest jednym z komponentów, które są powiązane z gospodarką wodną. To nasypana ziemia, która zatrzymuje wodę w zbiorniku lub korycie rzeki. Jest ona rzecz jasna wyższa aniżeli poziom wody. Może zatem wytrzymać podwyższający się poziom rzek i jezior wczesną wiosną albo po obfitych opadach. Równie ważnymi elementami tej gospodarki, które budowane są w celu zabezpieczenia terenu przed powodziami, są na przykład tamy czy poldery zalewowe.




Tama jest już przykładowo znacznie bardziej skomplikowaną konstrukcją aniżeli groble. Stawia się je oczywiście prostopadle do rzeki. Niekiedy wykorzystuje się je do produkcji prądu, co jest ekologicznym rozwiązaniem.
22/01/21, 07:43
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.