Czego słuchamy najchętniej?

Trudno się nie zgodzić z tymi znawcami, którzy dostrzegają totalny upadek popu. W 2013 roku odbyło się rozdanie nagród stacji MTV, na którym występ swój miała idolka młodzieży Miley Cyrus. Jej występ był bezmyślnym epatowaniem pornografią, co wywołało straszny niesmak wśród widowni i komentatorów. Od dawna można zauważyć, że muzyka przestała mieć znaczenie – dziś panują krótkie teksty, nieskomplikowane rytmy i epatowanie gołym ciałem oraz materializmem.

Koncert
Oprawcowane przez: http://www.sxc.hu
Na podstawie: http://www.sxc.hu
Każdy, kto minionych dekadach systematycznie obserwował branżę muzyczną, na pewno widzi ten problem. I na sto procent myśli o przeszłości z nostalgią. Kiedyś na koncertach MTV grali Kurt Cobain, Pearl Jam, Metallica.

Dziś w ekranie TV dominują raperzy, rapujący o pieniądzach i panienkach, okraszając przy tym swoje teksty kolosalną dawką wulgaryzmów. Współcześnie łatwiej napotka się na gołe piersi kobiety w teledysku, niż na wartościowy tekst piosenki. Obecnie olbrzymią popularność ma tak zwany dubstep, czyli prymitywne rytmy, zbliżone do odgłosów z remontu mieszkania. Ale trudno się dziwić – muzyka jest testem ludzkości. Jeżeli takie dzieła przypadają do gustu społecznościom, to są często używane przez (rzekomych) artystów i studia muzyczne.

Nie należy jednak się poddawać – w mainstreamie można spotkać takie skarby, jak Serj Tankian. Ten bejrucki wokalista jest znany z fascynujących tekstów oraz wyjątkowej muzyki, będącej zjednoczeniem starych rytmów z metalowymi brzmieniami. Od niedawna postawił na karierę jako solista, wcześniej grał w zespole SOAD. Jego płyty rewelacyjnie się sprzedają, a na koncertach frekwencja jest zadziwiająca. W popie wielką furorę robi Lana Del Ray. Mimo niezobowiązującego charakteru swoich brzmień, teksty jej utworów są naprawdę interesujące. Można rzec, że w tej kategorii Lana Del Ray stanowi światełko w tunelu dla tych, którzy mają dosyć banalności współczesnej branży artystycznej.


Sprawdź też

Odmienny słuchacz, różne style muzyczne

Muzyka do prezentacji
Oprawcowane przez: Ethan Hein
Na podstawie: http://www.flickr.com
Mówi się, że muzyka łączy ludzi. Jeśli tak, to co jest przyczyną, iż spora część nastolatków w chwili pogłośnienia, najnowszej płyty uwielbianej grupy Sabaton słyszy zza ściany: “proszę to ściszyć”? To prawda, ile rodzajów muzyki tyle gustów. Niektórym z nas niełatwo przychodzi zrozumieć, że można wyruszyć z domu nad ranem by do wieczora zdążyć na koncert zespołu. A jak jeszcze słyszą o koncercie za granicą? To nielogiczne.
20/11/10, 09:24
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.