Podkłady muzyczne - ich rola w świecie filmowym. Czy faktycznie są aż tak znaczące?

O tym jak istotną rolę gra muzyka w pracach filmowych wie każdy. Nastrojowa, malownicza czy rychła i ekspresyjna, we wszelkiej postaci stanowi uzupełnienie przy ostatecznym montażu. Podwyższa emocje, wzbudza zaciekawienie , ekscytację, strach i nie daje się męczyć w czasie seansu. Jest niezbędnym aspektem każdej produkcji. Przy jej pomocy film wydaje się być ciekawszy i niezwyklej zrozumiały.

Sala kinowa
Oprawcowane przez: Dick Thomas Johnson
Na podstawie: http://www.flickr.com
Wraz z nadejściem ery filmu dźwiękowego przesłanie muzyki diametralnie się zmieniła. Czasami bywa tak, iż numer idealnie pasujący do konkretnego obrazu w filmie, a dalej słuchany w radiu do samego końca traci cały swój wdzięk. Podkłady muzyczne do filmów znamionuje fragmentaryczność, zastosowane są w pojedynczych scenach w wyłącznie fragmentach. Muzyka filmowa nie ma koncentrować na sobie atencji, ani grać roli pierwszoplanowej. Ma kierować uwagę obserwatora tam, gdzie pragnął tego reżyser. Nie raz odczytujemy na stronach internetowych czy w gazetach o tym, iż film był banalny, za to muzyka doskonała.

Sprawdź też

Muzyka, czyli najlepszy lek na wszystko?

koncert
Oprawcowane przez: BL4CK_K1N6
Na podstawie: http://www.flickr.com
Każdy z nas doskonale wie, że rozrywka jest jedną z części naszego życia codziennego, która ma dla nas ogromnie duże znaczenie. Dzięki niej jesteśmy w stanie skutecznie zapomnieć o otaczających nas problemach, tym samym też jest tak często przez nas wybierana jako doskonałe źródło zapomnienia. Niemniej natomiast praktyka pokazuje nam, że nasze źródła rozrywki niejako są niesłychanie różnorodne, tym samym też tak trudno jest wyznaczyć jedną, najbardziej skuteczną, ale i zarazem znaną metodę zabijania wolnego czasu.


Kot ogląda telewizję
Oprawcowane przez: Mathieu Plourde
Na podstawie: http://www.flickr.com
Potężny nacisk kładzie się na to, tak aby film był doskonały pod każdym względem, jako że odbiorcy są wybitnie wymagający. Podkłady muzyczne do filmówustanawiają dopełnienie całości dzieła, cechują postacie w nim zaprezentowane, ich przeżycia, nastroje. Powstał również odrębny gatunek filmów, który oparty jest wyłącznie na muzyce - „musicale”.

Często o sprawach, które nam się podobają dowiedzieliśmy się na bazie oceny. Może tak będzie w tym przypadku, ponieważ zapraszam do lektury (http://ewinietki.pl/) podobnego artykułu.

Tam właśnie ścieżka dźwiękowa steruje kompletną akcją. Dzięki niej będziemy mogli się tak samo przestraszyć czy też roześmiać, jak też wzruszyć, przejąć przypadkami bohaterów występujących na ekranie. To ona buduje w konkretnym filmie szczególny klimat. Tworzona jest planowo na potrzeby konkretnego dzieła, dla jego dogłębnej ilustracji.

Dziś muzyka jest koniecznym szczegółem każdego rodzaju filmu, zaczynając od tych krótkich filmików, które widujemy w Necie, a kończąc na pełnometrażowych wytwórczościach wielkiego ekranu. Potrafi ona zmienić wyraz towarzyszącego jej obrazu, być jego podwaliną oraz narzędziem skłaniającym odbiorcę do rozważań.
22/03/11, 07:14
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.