Podkłady muzyczne - ich rola w świecie filmowym. Czy faktycznie są aż tak znaczące?

O tym jak istotną rolę gra muzyka w pracach filmowych wie każdy. Nastrojowa, malownicza czy rychła i ekspresyjna, we wszelkiej postaci stanowi uzupełnienie przy ostatecznym montażu. Podwyższa emocje, wzbudza zaciekawienie , ekscytację, strach i nie daje się męczyć w czasie seansu. Jest niezbędnym aspektem każdej produkcji. Przy jej pomocy film wydaje się być ciekawszy i niezwyklej zrozumiały.

Sala kinowa
Oprawcowane przez: Dick Thomas Johnson
Na podstawie: http://www.flickr.com
Wraz z nadejściem ery filmu dźwiękowego przesłanie muzyki diametralnie się zmieniła. Czasami bywa tak, iż numer idealnie pasujący do konkretnego obrazu w filmie, a dalej słuchany w radiu do samego końca traci cały swój wdzięk. Podkłady muzyczne do filmów znamionuje fragmentaryczność, zastosowane są w pojedynczych scenach w wyłącznie fragmentach. Muzyka filmowa nie ma koncentrować na sobie atencji, ani grać roli pierwszoplanowej. Ma kierować uwagę obserwatora tam, gdzie pragnął tego reżyser. Nie raz odczytujemy na stronach internetowych czy w gazetach o tym, iż film był banalny, za to muzyka doskonała.

Sprawdź też

Jak dokładnie są nagrywane muzyczne utwory, podstawowe wyposażenie dobrego studia nagraniowego.

Studio muzyczne
Oprawcowane przez: Chris Marchant
Na podstawie: http://www.flickr.com
Muzyka jest z nami na każdym kroku, tak naprawdę obecna jest ona praktycznie wszędzie. Wystarczy zresztą przyjrzeć się spacerującym obok ludziom, duża ich część ma na głowach słuchawki i czegoś słucha. Muzyka używana jest także komercyjnie, na przykład w spotach reklamowych i promocyjnych.


Kot ogląda telewizję
Oprawcowane przez: Mathieu Plourde
Na podstawie: http://www.flickr.com
Potężny nacisk kładzie się na to, tak aby film (polecamy najnowsze newsy na temat - m jak miłość newsy wlocie) był doskonały pod każdym względem, jako że odbiorcy są wybitnie wymagający. Podkłady muzyczne do filmówustanawiają dopełnienie całości dzieła, cechują postacie w nim zaprezentowane, ich przeżycia, nastroje. Powstał również odrębny gatunek filmów, który oparty jest wyłącznie na muzyce - „musicale”. Tam właśnie ścieżka dźwiękowa steruje kompletną akcją. Dzięki niej będziemy mogli się tak samo przestraszyć czy też roześmiać, jak też wzruszyć, przejąć przypadkami bohaterów występujących na ekranie. To ona buduje w konkretnym filmie szczególny klimat. Tworzona jest planowo na potrzeby konkretnego dzieła, dla jego dogłębnej ilustracji.

Dziś muzyka jest koniecznym szczegółem każdego rodzaju filmu, zaczynając od tych krótkich filmików, które widujemy w Necie, a kończąc na pełnometrażowych wytwórczościach wielkiego ekranu. Potrafi ona zmienić wyraz towarzyszącego jej obrazu, być jego podwaliną oraz narzędziem skłaniającym odbiorcę do rozważań.
19/11/27, 07:14
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.